inside-banner

مراقبت از لاستیک و خودرو در فصل زمستان

مراقبت از لاستیک و خودرو در فصل زمستان

مراقبت از لاستیک و خودرو در فصل زمستان

مراقبت از لاستیک و خودرو در فصل زمستان

معمولا افراد در فصل زمستان بیش از همیشه از ماشین استفاده می کنند و در نتیجه چرخ ها و لاستیک های ماشین مجبورند که سخت تر از همیشه کار کنند تا بتوانند در زمین های خیس یا لغزنده دوام بیاورند. علاوه بر آن تاثیر هوای سرد باعث فشار به لاستیک می شود و اصلا جای تعجب نیست که چرخ ها در زمستان نیاز به TLC بیشتری داشته باشند تا از عملکرد خوب آن ها در جاده ها مطمئن شویم. برای انکه به رانندگان کمک کنیم تا لاستیک های خوبی در زمستان داشته باشند، در این قسمت از دانستنی های خودرو در نمناک راهکارهایی را به آنان معرفی خواهیم کرد.- مطمئن شوید که لاستیک ها کاملا تمیز هستند.

تمیز کردن چرخ های ماشین در روزهای بارانی یا برفی زمستان شاید برایتان بی معنی باشد اما این موضوع بسیار حائز اهمیت است. چرخ ها و لاستیک های ماشین را تمیز کنید تا هرگونه نمک، گل و آلودگی از روی آن پاک شود و هیچ آسیب یا زنگ زدگی به آن وارد نشود و پیشنهاد ما این است که هر دو هفته یک بار چرخ ها را تمیز کنید.
زمانی که لاستیک ماشین شما در شرایط سختی مثل زمین های برفی قرار می گیرد ، در صورت تمیز بودن نرم تر و بهتر عمل می کند و لاستیک های تمیز راحت تر نیز بوکسل می شوند و راحت تر می توان آن ها را روی سطح نگه داشت.

 

- به دنبال نشانه های آسیب دیدگی لاستیک باشید

فرض کنید که در یک شب تاریک زمستانی به خانه می رسید ، هوا به شدت سرد است و فقط می خواهید که وارد منزل شوید و برایتان سخت است که لاستیک ها را چک کنید اما خواهشمندیم که چند دقیقه تحمل کنید و حتما لاستیک ها را بررسی کنید و به دنبال آسیب دیدگی بگردید تا از یک مشکل بزرگ در آینده و روزهای آتی جلوگیری کرده باشید. از آنجایی که جاده های برفی ، کثیفی های بسیار بیشتری نسبت به جاده های معمولی دارند در نتیجه احتمال وجود سنگ ها ، میله و دیگر ابزار در جاده بیشتر است و احتمال پنجری و سوراخی لاستیک بالا می رود .

 

- مراقب فشار لاستیک باشید

هوای سرد به طرز اعجاب انگیزی روی فشار لاستیک تاثیرگزار است و با هر بار سرد شدن هوا به اندازه 10 درجه فارنهایت، 1 psi از فشار لاستیک کاسته می شود و این موضوع به این معناست که هوای سرد زمستان، عملکرد لاستیک را به خطر می اندازد و همچنین هوای درون لاستیک ها تحت فشار قرار می گیرد که حتما باید به صورت دستی آن ها را چک کرد.

 

- قبل از زمستان لاستیک ها را آماده کنید

اگر رانندگی شما در فصل زمستان زیاد است پس حتما باید از سلامت لاستیک ها اطمینان حاصل کنید. اگر فکر می کنید که لاستیک های کنونی برای فصل زمستان امنیت ندارند ، حتما یک جفت لاستیک جدید بخرید و این کار را حتما قبل از فصل زمستان انجام دهید .

 

- از لاستیک های برند و جنس خوب استفاده کنید.

همانطور که گفتیم در این فصول باید چرخ ها و لاستیک ها را مخصوص زمستان خریداری کنید اما نکته مهم این است که بهتر است سعی کنید از لاستیک های برند خریداری کنید. این لاستیک ها معمولا ضمانت دار هستند و در صورت وجود مشکل راحت تر می توانید عیوب آن ها را برطرف نمایید .

اهمیت لوازم فابریکی خودرو/ اینجا کلیک کن

 

 

ویژگی لاستیک های زمستانی

لاستیک های مخصوص فصل زمستان با لاستیک های معمولی تفاوت دارند.آن ها درز دار هستند و روی آن ها لبه های کوچک زیادی وجود دارد که از لیز خوردن جلوگیری می کند و شیارهای عمیق تر نیز باعث می شود که آب توسط لاستیک ها راحت تر کنار زده شود.

در ساختار رویه لاستیک زمستانی از مواد مانند سیلیکون و لاستیک طبیعی استفاده شده و از لاستیک مصنوعی استفاده نشده است به همین خاطر این لاستیک ها کاملا نرم تر از لاستیک های چهار فصل می گردندو این نرم بودن باعث می شود میزان چسبندگی لاستیک به سطح جاده در فصول سرد و هنگام عبور از جاده های برفی بیشتر گردد. در بسیاری از کشورها استفاده از لاستیک های مخصوص زمستان اجباری است و اگر راننده ای این کار را انجام ندهد باید جریمه بپردازد .
لاستیک های مخصوص زمستان معمولا قیمت بالاتری دارند اما با خرید یک جفت از آن ها می توانید حداقل دو زمستان را از آن ها استفاده کنید .

 

از لاستیک های مخصوص زمستان نمی توان در فصول دیگر سال استفاده کرد

لاستیک های زمستانی به علت استفاده از مواد نرم دارای استهلاک بیشتر بوده و این استهلاک در روزهای گرم بیشتر خواهد شد بنابراین مجبور می شوید که لاستیک های زمستانی را دور بیاندازید. لاستیک های زمستانی برای دما های زیر 7 درجه طراحی شده زیرا در این نوع لاستیک به علت اصطحکاک بیشتر لاستیک با جاده دمای بیشتری تولید می گردد و این میزان دما در روزهای سرد با هوای پیرامون و سطح سرد جاده برخورد کرده و دما سریعا کاهش می یابد . از لاستیک های زمستانی در روزهای گرم استفاده نکنید زیرا دمای لاستیک به سرعت بالا می رود و منجر به ترکیدگی لاستیک می گردد.

 

آیا با تعویض دو حلقه لاستیک هم مشکل بر طرف خواهد شد

شما نمی توانید برای فصل زمستان فقط دو لاستیک زمستانی تهیه کنید بلکه باید یا تمامی لاستیک ها را زمستانی کنید یا اصلا لاستیک های چهار فصل خودرا تعویض نکنید .زیرا ترکیب این دو لاستیک مرگبار تر از استفاده از لاستیک های چهار فصل در برف خواهد بود. استفاده از دو لاستیک مخصوص زمستان سبب می شود که چسبندگی سمتی از خودرو که لاستیک های چهار فصل دارد بیشتر و سمت دیگر از چسبندگی کمتری برخودار باشد. بنابراین با ترمز ناگهانی بسرعت کنترل ماشین را از دست خارج می شود و هندلینگ خودرو ضعیف خواهد شد.

ایده های اسپرت کردن ماشین /اینجا کلیک کن

 

از لاستیک های زمستانی در طول سال نگهداری کنید

بعد از اتمام فصل سرما ، لاستیک ها را خارج نمایید و باد آنها را خالی کرده و در محلی خشک و بدور از نور مستقیم آفتاب نگه داری کنید .

 

عمر مفید لاستیک های زمستانی

لاستیک های زمستانی بدلیل استفاده از مواد نرم از لاستیک های چهار فصل عمر کمتری دارند . عمر لاستیک های زمستانی 40 تا 70 هزار کیلومتر است اما این عدد در لاستیک های چهار فصل بیشتر است. اگر عمق sipe های لاستیک به کمتر از 2.5 میلیمتر رسید باید لاستیک جدید بخرید.

 

استفاده از باد نیتروژن در زمستان خوب است؟

به دلیل بزرگ تر بودن اتم نیتروژن نسبت به اکسیژن، خروج و نشتی گاز نیتروژن از تایر خودرو یک چهارم باد معمولی است و استفاده از باد نیتروژن در زمستان خوب است زیرا لاستیک ها دیرتر کم باد می شوند و مدت زمان کم شدن باد لاستیک بسیار افزایش پیدا می کند اما عدم دسترسی آسان و قیمت بالا باعث می شود تا همگان نتوانند از گاز نیتروژن برای لاستیک ها استفاده کنند. یکی دیگر از مضرات باد نیتروژن برای لاستیک در فصل زمستان این است که نیاز به اندازه گیری دقیق دارد و باید فشار باد داخل لاستیک همواره متناسب باشد و برای همین برخی رانندگان به مشکل بر می خورند.

 

راهکارهای اضافه تر برای تامین امنیت بیشتر در فصل زمستان


اصلا مهم نیست که چقدر این اقدامات را انجام داده اید، در هر حال خطر تصادف در فصل زمستان حدودا 20 درصد افزایش پیدا می کند ، در این قسمت می توان از تکنیک های دیگری نیز استفاده کرد که احتمال تصادف نیز پایین بیاید :

 هنگام برفی بودن هوا از دنده دو استفاده کنید تا احتمال چرخش لاستیک پایین بیاید .
 هنگام ترمز گرفتن، این کار را به آرامی انجام دهید تا چرخ ها قفل نکنند و پدال را قبل از وارد کردن فشار آزاد کنید .
 در واقع برای بالا بردن امنیت در رانندگی های زمستان باید هر کار را در نهایت آرامش انجام دهید که با رعایت این نکته تسلط و کنترل بیشتری روی ماشین خواهید داشت .
در فصول سرد سال فشار باد لاستیک ها کاهش می یابد، لاستیک کم باد نیز خودرو را نامتعادل کرده و سبب از دست دادن کنترل خودرو و افزایش فاصله گیری ترمز خواهد شد . ادامه رانندگی با لاستیک کم باد سبب می شود لاستیک ها داغ شده و دچار مشکل گردند.