inside-banner
چرم خودرو

صفحه چرم
استفاده از چرم در صنعت خودروسازی سابقه طولانی دارد. استفاده از چرم  در صندلی ها و رودری ها و داشبورد و فرمان متداول می باشد. در ساخت فرمان خودرو به دلیل تماس زیاد با دست می بایست از جنس نرم و با دوام استفاده گردد. چرم در دو نوع طبیعی و مصنوعی بهترین انتخاب می باشد.

انواع چرم
چرم طبیعی: چرم، ماده ای طبیعی، بادوام و منعطف است که از دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می‌آید. فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک مادهٔ طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند.
چرم مصنوعی: این محصول به طور مستقیم از مواد پلیمری به نام  pvc  و pu  ساخته می شود. روش تولید چرم مصنوعی به دو نوع تر و خشک انجام می شود.

تفاوت چرم مصنوعی و طبیعی:
چرم طبیعی دارای زیبایی بی نظری است که در زمان لمس آن حس لطافت و گرمی به انسان دست می دهد. استفاده از این نوع چرم برای خودروهای لوکس پیشنهاد می گردد.
چرم مصنوعی نسبت به  چرم طبیعی ارزان تر می باشد و همچنین دارای وزن کمتری می باشد.

انواع دوخت فرمان و سردنده:
در چرم دوزی از 3 نوع دوخت استفاده می شود.
دوخت ژاپنی یا دو سوزنه
دوخت آلمانی
دوخت چینی یا تک سوزنه

انواع طرح چرم:
 اصلاح گل یا گرین چرم به مظور بیان تفاوت های ظاهری چرم مورد استفاده قرار می گیرد.
چرم شرانک:
شرانک نام یک نوع چاپ (نقش) به شکل منقوط است که از آن بیشتر بر روی سطح چرم‏‏‌های مختلف بویژه چرم گاوی و چرم بزی اعمال می‌شود. بافت دانه دانه یا سنگی ویژگی یا شاخصه اصلی چرم شرانگ است. به عبارتی بافت چرم شرانک به گونه ای است که دانه‏‏‌های ریز و رگه مانندی بر روی چرم به جا می‌گذارد که البته این دانه‏‏‌ها بر حسب صفحه دستگاه پرس می‌تواند دارای سایزبندی باشد.

چرم صاف:
در این مدل سطح چرم کاملا صاف و یکنواخت می باشد.که با توجه به تریم داخل خودرو می توان برای فرمان و یا رودری ها استفاده نمود.
چرم سوزنی:
 یکی از مدل های پرطرفدار چرم در صنعت خودرو می باشد که ترکیب آن با مدل های دیگر زیبایی کابین خودرو را دوچندان می نماید.

نگهداری از انواع چرم:
بزرگترین مشکل روکش‌های چرمی فضای داخلی خودروها این است که در طول زمان دچار آسیب‌هایی همچون ترک خوردگی یا ساییدگی می‌شوند. از همین رو بهره‌گیری از روش‌های نوین برای نگهداری بهتر از روکش‌های چرمی فرمان به نظر یک امر معقولانه می‌رسد. یکی از عمومی‌ترین روش‌هایی که برای نگهداری از روکش چرم فرمان خودروهای لوکس استفاده می‌شود، بهره‌گیری از واکس‌های تخصصی است. البته همانطور که اطلاع دارید در صنعت خودروسازی از متریال‌های متفاوتی برای طراحی فضای داخلی خودروها استفاده می‌شود، از همین رو قبل از اینکه اقدام به خرید یا استفاده از واکس برای محافظت از روکش چرمی فرمان اتومبیل خود کنید، پیشنهاد می‌کنیم در خصوص انتخاب نوع واکس مناسب با مشاورین مجموعه ویتکس صحبت کنید.

چوب فرمان:
به منظور افزایش زیبایی کابین از ترکیب چوب و چرم برای فرمان خودرو استفاده می شود. برای دست یابی به این منظور ابتدا قسمتی از فوم فرمان بریده شده و سپس با مواد سخت از جنس رزین و چوب برای اجرای طرح های چوب و یا فیبرکربن آماده می شود.پس از اجرای دیزاین باقی فرمان چرم دوزی میگردد.